Věra Váchová (dříve Stádníková)

TVOŘÍME ZDRAVÍ


Příprava/ detoxikace před půstem

Tento článek píšu 20. den mého právě probíhajícího půstu na vodě. Funguju normálně. Za tři týdny mi bylo 2x slabo a dva dny jsem byla opravdu unavená tak, že jsem odpoledne spala 2 hodiny. Všemi očekávanými krizemi: ze začátku půstu, 7. den a 17. den jsem prošla zdárně.

Nutno ovšem říct, že se nijak nešetřím. Spím 7 – 8h denně, pracuju jako obvykle a to i fyzicky. Jezdím autem, vyřizuju věci, předcvičuju jógu. Byla jsem na celodenním semináři, rodinné oslavě. Většinu dní mám stejně energie jako „normálně“.

Tak uvidíme, kam mě půst pustí, co se bude odehrávat a jak se budu cítit.

Jistě, není to jen tak samo od sebe.

Předcházel tomu trénink 4 dlouhodobých půstů (až 21 dní) a nespočet krátkých (1 – 3 denních) za posledních 7 let.

Cítím se výborně a lidé okolo mě, tedy jen ti, kteří mou postní historii neznají, jsou vyděšení a představují si, že musím umírat.

Hned se dovídám, jak oni jednou zkoušeli jeden den nejíst a jak je chytla strašná migréna. Případně, jedna paní hladověla 14 dní, shodila 14kg a rozhodila si tím celé tělo na několik let. Jiné zajímá jen, kolik jsem zhubla a jestli to není anorexie.

Jak jsem to udělala, že se dokážu tři týdny postit a přitom se cítit výborně?

Správně jsem se připravila!

Často se setkávám s velkým nadšením pro půst, zvláště když lidé slyší, co úžasného při něm mohou zažít a jaké skvělé zdravotní osvěžení jim přinese. O tom co vám půst přinese jsem napsala e-book zdarma Blahodárný půst a jeho 9 zázračných účinků.

Když vyprávím, čím jsem prošla a u toho cítí můj vnitřní klid, oči jim září a rovnýma nohama skáčou do půstu sami.

To je výborné a rozhodně nadšení podporuju, jen bych vás vyzvala, abyste se na půst se stejným nadšením připravili. Jak na jednodenní a o to víc na dlouhodobější, zvláště jestli jíte „normálně“. Tj. jíte mléčné a masné výrobky, pijete kávu, černý čaj, energy drinky, alkohol, sladíte cukrem, případně kouříte, apod.

Jak na detoxikaci před půstem?

Příprava na 1 – 3 denní půst

Předpokládám, že při krátkém půstu do 3 dní vaše tělo nepřejde z vnější výživy na vnitřní (tzv. endogenní výživu) a tudíž nezačne hloubkovou očistu. Proto je vhodné, abyste se před půstem očistili hlavně proto, aby pro vás byl půst bezbolestný.

Jestli budete držet půst poprvé v životě, doporučuji přípravu 7 dní. V základu vegetariánskou stravou a zvýšeným pitným režimem. Alespoň 2,5l čisté vody denně. Dejte si mladý ječmen s chlorellou Green Ways nebo také nápoj s Jablečným octem.

1 denní půst je např. od večeře do večeře. Když budete držet půst např. v pondělí a naposledy se v neděli navečeříte, váš půst skončí lehkou večeří v pondělí (zeleninová polévka, zeleninový salát). Nedržte půst až do úterního rána. To není 24h ale 36h. Nejdřív si zažijte 24h a později se teprve pusťte dál. Není nutné (a žádoucí) na poprvé skály lámat.

Postupně snižujte pro vás obvyklé porce jídla, až poslední den před půstem sníte pouze polovinu jídla, než jste zvyklí. Budete pak lépe zvládat návaly chutí v půstu.

Vyhněte se smaženému a grilovanému jídlu, kávě, alkoholu, čokoládě, cukru a pod. V průběhu tohoto týdne si dejte alespoň 2x aerobní cvičení do zpocení, ideálně běh na čerstvém vzduchu. Vřele doporučuji udělat si klystýr a střeva ještě před půstem pročistit.

Věřte mi, že i když si myslíte, že „žijete zdravě“, máte v sobě nevídané věci, které se při půstu začnou uvolňovat a budou chtít ven. Pokud je tělo nebude schopno vyloučit, protože je tak zanesené, že to nedokáže, čeká vás bolehlav. Škodliviny místo toho aby se vyloučili, se v těle akorát přesunou jinam. Přípravu před vůbec prvním půstem považuji za nejdůležitější.

Příprava na 5 – 7 denní půst

Zvláště jestli míváte při nepravidelném jedení hypoglykemické příznaky (třes, pocení, únava, bušení srdce, úzkost, omdlení), doporučuji vrhnout se hned na poprvé na delší půst než jednodenní. Podrobně jsem o tom psala v tomto článku: Půsty jsem vyléčila hypoglykémii.

Jak tedy na detoxikaci před 5 – 7 denním půstem? V podstatě doporučuji to samé jako u 1 – 3 denního půstu, ovšem dobu prodloužit na 14 dní. Klystýr střev přidat určitě a to 2x týdně. Postupně začít s tzv. přerušovanými půsty. Jejichž vyvrcholením bude přechod do plného půstu.

O tom co to je přerušovaný půst, natočila výstižné a krátké video Margit Slimáková, shlédnete ho tady >>> Co je přerušovaný půst?

Samozřejmě na jakkoli dlouhý půst je důležité připravit se i psychicky. V klidu si uspořádejte své záležitosti, abyste měli klidný den/ klidné dny. Nenakupte si plnou ledničku, aby vás to nesvádělo a vyhněte společenským setkáním u jídla. Rozmyslete si, co budete v obvyklém čase jídla. Meditovat? Zacvičíte si, půjdete na procházku nebo si sednete s rozečtenou knihou? Doporučuji místo jídla relaxovat nikoli pracovat.

Jestliže jste těhotná, případně kojící, máte chorobu v pokročilém stádiu, trpíte duševní nemocí nebo berete léky, vidím půst pro vás jako nevhodný.

Nicméně i v těchto výše uvedených situacích se můžete detoxikovat Zelenými potravinami, chlorellou a mladým ječmenem. Z vlastní zkušenosti doporučuji značku Green Ways, nejen proto, že tyto zelené potraviny už 8 let sama jím a piju, ale také proto, že je to nejvyšší kvalita na českém trhu. Bohužel nekvalitními Zelenými potravinami (a můžete je koupit v lékárně, drogerii nebo v bio obchodě) si můžete i ublížit než pomoci.

O chlorelle a ječmeni GW mám webovou stránku tady >>> Zelené potraviny

Postupně odkyselí vaše tělo, zbaví letitých usazenin ve střevech. Vyladí chutě, takže vás začnou přitahovat zdravější potraviny a ty méně zdravé vás přestanou oslovovat. Navrch dostanete slušnou dávku přírodních a přirozených vitaminů, minerálů, enzymů, stopových prvků a vlákniny. Už to je velký bonus pro vaše zdraví a také velmi rychlá cesta, jak si pomoci postupem času od léků a do lepší duševní nálady.

Věra Váchová Stádníková
Jsem průvodkyně k radosti duše a zdraví těla. Miluju jógu, zdravě chutné jídlo, meditaci a půst. Učím lidi, jak skrze tyto věci jít k sebepoznání, vytvářet harmonii a žít šťastnější život. Více o mně si přečtěte zde >> Jsem autorkou e-booku Blahodárný půst a jeho 9 zázračných účinků, který si můžete stáhnout tady >>
Komentáře