Věra Váchová (dříve Stádníková)

TVOŘÍME ZDRAVÍ


Jóga vám zvedne …. náladu :-)

Představte si nádherný briliant, který se skví v sluncem zalité záři. Jeho odlesky téměř oslepují a nad jeho krásou oči přechází.

Pak si představte kámen surového diamantu, trochu umazaný od hlíny a nevzhledného tvaru.

Jaký je mezi nimi rozdíl?

Rozdílem je vize člověka, který v umouněném kameni uviděl jas a třpytící se barvy. Někdo jiný si kamene ani nevšiml. Člověk s vizí se dal do práce a briliant z kamene vybrousil.

Ten překrásný briliant jste vy.

Na vás záleží, jestli vaše odlesky září nebo pohasínají. Jakou vizi o sobě máte?

1-diamond

Chtěla bych vám ukázat jógu a nabídnout zdravější život. Harmonické protažení, zpevnění těla, psychické uvolnění a odpočinek je to, čím vám jóga pomůže brousit diamant vašeho života.

Jóga je přístup k životu, se kterým nalézáme klid a štěstí. Poznáváme sami sebe.

Staroindická jóga, tak jak ji popsal mudrc Pataňdžali ve svých Jóga sútrách cca 200 let př.n.l. se skládá z 8 částí a jednou z nich je fyzické cvičení, tzv. hatha jóga. Cvičením jógových ásan se posouváme ke sjednocení těla a mysli.

Na západě se vyvinulo několik dalších směrů jógy, se kterými procvičíte především tělo (Power jóga). Klasická jóga vás ale ozdraví a učiní pružnými fyzicky i mentálně.

V roce 2009 jsem začala cvičit Hatha jógu. Bylo mi už/teprve 31 let. To píšu pro vás, kdo si myslíte, že pokud jste s jógou nezačali jako děti, tak je pozdě.

Do té doby jsem dělala aerobik, tae bo, kick box aerobic, karate a o józe jsem si myslela, že je to statické cvičení, kde se jen tak stojí a nic neděje. Při první lekci jsem byla vyvedena z omylu. :)

Přestože jsem měla skvělou kondici, v ásanách jsem se klepala, neudržela rovnováhu a zjistila, jak příšerně jsem zkrácená.

Jóga mi učarovala. Začala jsem ji cvičit pravidelně. Vzpomněla jsem si, že jako malá jsem dělala jógové pozice, když jsem cvičila jen tak pro sebe. Tedy tehdy jsem ještě nevěděla, že jsou to jógové pozice.

Nejvíc mě bavilo opřít se zády o žebřiny, chytit se rukama nad hlavou a zvednout nohy vzhůru. Dneska je mým nejoblíbenějším cvikem stání na hlavě. Jaká shoda. :) Pěkně se mi prokrví hlava, rozbuší srdce a vlije energie do žil.

V letech 2011 – 2012 jsem udělala lektorský kurz a začala jógu předcvičovat. V józe se vzdělávám dál. Čtu knihy, chodím na jógová setkání, jezdím na jógové retreaty a k dalším učitelům pro inspiraci. Podněty čerpám i z internetu. Sleduji např. Taru Stiles, která má úžasné jógové studio v New Yorku. Setkala jsem se sní v roce 2015 v Praze na živo na Yoga Sensation.

Diamant svého života jsem brousila jógou i na tříměsíční cestě po Indii na jaře 2015.

IMG_6980

Čeho s jógou dosáhnete?

Máte sedavé zaměstnání nebo jednostranně zaměřenou práci? Bolí vás občas hlava, krční páteř nebo rovnou celá záda? Je toho na vás moc a odpočinek nepomáhá?

Přáli byste si být ohební, pružní a cítit energii jako před lety?

Pojďte a vyzkoušejte jógu. Toto velmi jemné cvičení postupně protáhne svaly, šlachy a zvětší rozsah pohybu kloubů. Budete se cítit lépe a budete vytrvalejší. Budete dobře usínat a ráno vstávat odpočatí. Časem ustanou bolesti nejen v zádech a celé tělo se zpružní a zpevní.

Pravidelným cvičením jógy jednou týdně si ulevíte od stresu, zlepšíte zažívání a zharmonizujete hormonální systém.

Dámám cvičení mimo jiné zpevní pánevní dno a dodá pocit krásy. Pánům zpružní svaly a zvětší pocit sebejistoty.

Možná si říkáte, že jóga není pro vás, že jste moc staří nebo přece děláte jiný sport. Třeba si myslíte, že naopak jste tak neohební, že byste se styděli …

Chci vám říct, že jóga není o výkonu, ale o vás. Je o tom, co v ní budete chtít vidět. Může vám přinést nový rozměr života po fyzické i psychické stránce. Doplníte váš jiný sport hlubokým protažením.

Kočka netrénuje a přesto je schopná skočit z místa metr a výš. Kočka totiž cvičí jógu neustále.

Všimli jste si toho? Vždycky když kočka vstane, protáhne se. Protáhne si hřbet dopředu a dozadu. V józe se těmto ásanám říká „střecha“ a „kobra“ neboli „pes hlavou nahoru“ a „pes hlavou dolů“. Vypadá to, že to nic není, ale ona to udělá 30x až 50x za den a to se počítá!

Jestliže nemáte možnost, abyste se protahovali průběžně celý den, přijďte si zacvičit lekci jógy jednou týdně se mnou.

Lekce sestavuji tak, aby si příjemně zacvičili všichni, kdo jsou na lekci. Z 80% zvládnou mé lekce i senioři. Více zdatní si také dobře zacvičí, ásany ukazuji i v několika provedeních. V závěru hodiny dělávám tzv. rozparádičku – svižnější, silovou cca 3-5 minutovou sekvenci, kdy se zdatní doprotáhnou. Kdo chce odpočívá.

Jak říkám, já předcvičuji, vy mě vnímáte, ale na prvním místě následujete svůj vnitřní hlas. Vy jste v tu chvíli v určité kondici a cvičíte podle svých možností, tak aby pro vás cvičení bylo příjemné.

V závěru lekce si dáváme 10 minut relaxaci, kterou zahájím aromaterapií, do dlaně vám dám vonný olej. Poté povídám, zpívám, hraju na tibetskou mísu nebo zvonkohru, čtu z nějaké zajímavé knihy nebo tak, co mě napadne, že by mohlo vnitřně osvěžit.

Každé cvičení a každé sebemenší zlepšení je posun. Cítíme se lépe s tím (nebo právě přes to), jak to právě teď máme. Otestujte na sobě. :)

Na lekcích říkám, že nesoutěžíme s nikým jiným a už vůbec ne sami se sebou. S představou dokonalosti, které si myslíme, že musíme dosáhnout. Věřte tomu, že každý kdo je na józe, je tam kvůli sobě a ne proto, aby vás okukoval.

Mám radost, že chodí jak starší, tak mladší. Věkový rozptyl je asi tak 40 let.

Chtěla bych podpořit muže, aby se neostýchali a přišli taky. Jasně že spíše chodí ženy, ale pár chlapů mi říkalo, že by rádi přišli, ale prý jestli tam už nějaký chlap chodí? Začněte chodit a ostatní muži se také osmělí. :)1-joga znameni

Pokud cítíte, že jóga může přispět k broušení vašeho diamantu, srdečně vás zvu na své lekce LÍLA JÓGY, které předcvičuji ve Slaném a v Holubicích. Více informací o mých lekcích najdete tady >>>

Na Facebooku se inspirujte na mé stránce „Tvoříme harmonii“.

Věra Váchová Stádníková
Jsem průvodkyně k radosti duše a zdraví těla. Miluju jógu, zdravě chutné jídlo, meditaci a půst. Učím lidi, jak skrze tyto věci jít k sebepoznání, vytvářet harmonii a žít šťastnější život. Více o mně si přečtěte zde >> Jsem autorkou e-booku Blahodárný půst a jeho 9 zázračných účinků, který si můžete stáhnout tady >>
Komentáře