Věra Váchová (dříve Stádníková)

TVOŘÍME ZDRAVÍ


Je to láska? Není to sobectví?

Proč opravdová láska vypadá tak, že se máme na prvním místě postarat o sebe?

Představte si, že letíte letadlem. Na začátku letu letušky dělají instruktáž.

Pokud poklesne tlak v kabině, ze shora vypadnou kyslíkové masky, plovací vesty máte pod sedadly, atd. Kyslíkové masky nejprve nasaďte sobě a poté dítěti nebo komukoli jinému.

Prostě nejdřív zachráníte sebe a pak se budete snažit pomoci někomu jinému. I kdyby se jednalo o vaše dítě, je na druhém místě za vámi.

Můžete říci, to je ale sobecké. Já se zachráním a moje dítě zemře!

Stejná situace, jiný příklad.

Představte si, že vaše dítě přineslo ze školy pětku. Psaly písemku z matiky a vy víte, že vaše dítě matiku umí. Tak jak to, že má pětku?

Dítě vypráví: „Víš mami (tati), Franta mě šťouchal loktem, že mu musím poradit. Tak jsem mu pomáhal s počítáním, že jsem svoje úlohy nestihl.“

Rozčílíte se!

Ty jsi na prvním místě, rozumíš. Nejdřív máš počítat svoje příklady a pak mu, pokud to jde, pomoc. Ale nejdřív se máš postarat o sebe!“

2-child

Vidíte, ten samý příklad. Akorát když to dělá někdo jiný, tak je nám to najednou jasnější.

Jenže pokud se jedná o děti, tak ony se neučí z toho, co jim říkáme, ale z toho co sami děláme. Takže pokud udělám kompilaci příběhu z letadla a situace ve škole = dítě nasadilo masku první sousedovi v lavici a samo zemřelo …

Ještě si myslíte, že jste sobečtí, když se za prvé postaráte o sebe?

Je jedno, že jsme se to naučili od našich rodičů a ti od svých. Na tom nesejde. Myslím, že je opravdu čas to měnit a to nejen na osobní úrovni. Zvláště naše evropská mezinárodní situace po tom volá.

A teď se taky staráme o sebe nebo je to už vážně sobectví?

Kristus řekl: „Jestli tě někdo udeří do tváře, nastav mu i tvář druhou.“ A my lidé z křesťanské kultury jsme zmateni. Takže se máme odevzdat, nechat se zbít, dát co máme? Opět nezáleží na tom, jestli se jedná o situaci z osobního života nebo mezinárodní situace.

Udělejme to, pokud to tak opravdu uvnitř sebe cítíme.

Každý člověk se nachází na nějakém stupni duchovního vývoje. Člověk, který cítí tak hlubokou lásku vůči všem, že dokáže nastavit druhou tvář, když ho někdo udeří, vyjadřuje ryzí lásku. Ale chci varovat před tím, abychom se chovali jako Kristus, pokud nejsme Kristem.

V tom smyslu, že pokud děláme něco, ale uvnitř nás to tak není. Není to skutečná láska. Spíše je to ego, které říká – já ti ukážu, že jsem lepší než ty. Ty jsi mě udeřil, ale já ti nastavím, ještě druhou tvář. 

To je podvod, zvětšování ega a boj.

Rozlišujme mezi tím, co opravdu cítíme a tím k čemu nás ego nutí.

1-truth

Někdy se snažíme být dobří. Nastavíme druhou tvář, přestože bychom toho člověka nejradši kopli do zadku. A pak se divíme, že není vděčný, jak vznešeně jsme se k němu zachovali. Rozčílíme se! Vždyť jsem ti nastavil ještě druhou tvář. A ty se vůči mně chováš tak ošklivě.

Možná nedokážeme někdy rozlišit mezi tím, co opravdu cítíme a co je naučené chování. Také často jen reagujeme na emoce, které máme v situaci. Ale jen skrze cestu pokusů a omylů dojdeme k opravdovosti. Takže se nebojme, chyby neexistují.

Znovu se ptám, ještě si myslíte, že jste sobečtí, když máte chuť někomu nakopat zadek?

Berte to prosím jako příklad. Nikoho nevyzývám ke kopání zadku :-)

Ono totiž nikoho kopat nemusíme, když si uvědomíme, jak to ve skutečnosti máme a prostě to přijmeme. Díky tomuto uvědomění můžeme změnit své chování.

Je mnohem zdravější říci někomu, že nás tak rozčílil, že se nás to dotklo. S čímž může udělat něco i on. Než se na něj usmívat a uvnitř vřít. Pak máme potřebu takového člověka pomlouvat nebo na něj doma nadávat. On se z nás ten vztek nějak dostat ven musí nebo bude časem kvasit.

Byli jsme vychováváni jinak a právě proto hlasuju pro opravdovost a tím pro lásku.

Své uvědomění velmi prohloubíte např. při půstu. O tom, co vše vám půst přinese, jsem napsala e-book Blahodárný půst a jeho 9 zázračných účinků.

O půstu si můžete přečíst tyto mé články – Půstem na pravou stranu nebo 4 rozdíly mezi půstem a hladovkou.

Bloky ve fyzickém těle uvolňuje cvičení jógy. Jestli bydlíte poblíž, ráda vás přivítám na svých lekcích jógy nebo na Jóga brunchi, který pořádám jednou měsíčně. Informace o józe tady a o Jóga brunchi zde.

Věra Váchová Stádníková
Jsem průvodkyně k radosti duše a zdraví těla. Miluju jógu, zdravě chutné jídlo, meditaci a půst. Učím lidi, jak skrze tyto věci jít k sebepoznání, vytvářet harmonii a žít šťastnější život. Více o mně si přečtěte zde >> Jsem autorkou e-booku Blahodárný půst a jeho 9 zázračných účinků, který si můžete stáhnout tady >>
Komentáře