Věra Váchová (dříve Stádníková)

TVOŘÍME ZDRAVÍ


Hubnout půstem? Ano i ne!

„Tak jako mluvíš o půstu ty, jsem ještě neslyšela mluvit nikoho. Mluvíš o tom, jako by to bylo něco příjemného. Poslouchám tě a začínám mít na půst chuť!“ Říká mladá štíhlá slečna.

„A je to dobrý na hubnutí?“ Přidává se do diskuse sympatická paní při těle. Pohledem ji přizvu k rozhovoru: „Ano je, ale pokud chce někdo jenom zhubnout, půst nedoporučuju.“

Fyzická nadváha je symbol psychické podváhy. Jestli se budete chtít zbavit nadváhy (důsledku) a neuděláte nic s psychikou (příčinou), podstoupíte akorát tak nepříjemné hladovění. Budete mít hrozný zážitek a jo-jo efekt vám ztrpčí život.

Tělo má své zákony, vezměte je v úvahu.

clouds-808748_1280

Když budete vystreslí z toho, že se rozhodnete nejíst, a přesto se k tomu přinutíte, co myslíte, že se stane, až jíst opět začnete …?

Vyluxujete, na co přijdete. Tělo vás donutí jíst, aby rychle doplnilo, co ztratilo. Ze strachu, že se to bude opakovat, udělá zásoby navíc. Taky se naučí lépe hospodařit s přijímaným množstvím jídla, takže ho budete potřebovat míň. Když se tomu nepřizpůsobíte, budete nabírat, přestože budete jíst stejně jako dřív. Dost nepříjemná varianta!

Všimla jsem si u některých mladých maminek, že jim zůstanou kila navíc po porodu a dlouho „se jich nemohou zbavit“. Někdy se jich ani nadobro nezbaví. Když ale slyším, co všechno musí zvládnout, zařídit, obstarat a k tomu kolik naspí nebo spíš nenaspí, nedivím se jejich nervům. Chtějí být obalené. Nedivím se tělu, že si zásoby pěkně drží. Bez nich by tu zátěž nezvládlo.

Jde o to, jak s energií z jídla zacházíte. Jestli je to pro vás dobré. Tělo se jenom přizpůsobí.

stress-391659_1280

Půst je skvělý pomocník na hubnutí, když předem pořešíte příčinu nadváhy. Srovnáte myšlenky a půst použijete jako rychlejší cestu k zbavení se kil. Samozřejmě se na půst připravíte a dodržíte přechod zpátky na běžné jídlo.

O přípravě na půst a také o přechodu na jídlo zpět jsem psala ve svém článku: Jak souvisí půst s láskou?

Jestliže je nadváha důsledkem toho, že vám jídlo něco kompenzuje nebo naopak potřebujete být silní, abyste všechno zvládli, půst nedoporučuji. Nejdříve si projděte, co vás k půstu skutečně vede.

Uvědomění je první krok ke změně, a nebo k přijetí stávající situace:-) Možná se vám jen uleví, že je vše v pořádku a teď prostě pár kilo navíc potřebujete.

„Můj muž říká, prosím tě nehubni. Ty když začneš hubnout, tak jsi tak děsně nervózní, že my jsme z tebe všichni nervózní. Mám tě rád takovou, jaká jsi, tak toho nech.“ Potvrzuje moje kamarádka.

Třeba zjistíte, že si jídlem kompenzujete pozornost, která vám chybí od partnera. Když si srovnáte, co byste chtěli a partnerovi to řeknete, začne léčení důvodu nadváhy. K takovému přístupu přidejte půst a kombinací docílíte celkového ozdravění těla i vašeho vztahu.

Hubněte příčinu.

Znám také více lidí, kteří do sebe ráno jen tak něco hodí. V poledne, pokud je čas, opět nějaká rychlovka. Když přijdou večer domů, už je v přejedení nic nezastaví!

Existuje fyzický stres, který prožívá tělo, pokud mu nedáte nutriční výživu. Jde o to, že nedostane vitamíny, minerály, stopové prvky, atd., které potřebuje k fungování. Tak jako jste ve stresu vy, když nemáte základní podmínky k životu.

Tohle děláte svému tělu, pokud celý den nejíte a snažíte se to dohnat večer. Respektive večer jste už v takovém stavu, že nic nedoháníte, ale ono to dohání vás. Asi je pochopitelné, že tento způsob stravování vede časem k únavě a nadváze.

hubni pust vera stadnikova

Rozhodněte se pro zdraví a štíhlé tělo.

Bohužel toto často vidím u maminek, které zaopatřují rodinu. Připravují snídaně, svačiny, platí obědy ve škole, hlavně aby děti měly pravidelné jídlo a správně se vyvíjely.

Jenomže děti kopírují od rodičů to, co rodiče sami dělají, nikoli co rodiče říkají. Proč maminka neučí dítě tím, že mu ukáže na sobě, jak to dělat?

V takovém případě půst doporučím jako restart. Rozhodněte se pro změnu! Sesumírujte si, co a kdy chcete opravdu jíst. Dejte si krátký 1 – 3 denní půst a po něm najeďte na nový režim. S pauzou a odstupem to půjde snáz.

Jak si pomoci sami a kdy půst na hubnutí použít?

Položte si otázku, co vás k půstu skutečně přitahuje? Čeho byste chtěli dosáhnout?

Najděte si 10 minut, kdy vás nikdo nebude rušit. Pohodlně si sedněte nebo lehněte. Zavřete oči. Vnímejte rytmus svého dechu. Položte pravou ruku na místo, kde máte srdce, levou ruku dejte na pravou. Uvědomte si tlukot srdce v dlaních.

Chvilku se soustřeďte, vnímejte rytmus dechu a poté opět tlukot v dlaních. Srdce k vám začne promlouvat. Dostanete odpovědi na otázky.

lasagne-JOGA BRUNCH

Pokud byste s tím chtěli pomoci, bude mi ctí, když se na mě obrátíte. Můžete využít mé poradenství ve výživě, ať dlouhodobější nebo jen jedinou konzultaci. Poskytnu vám ucelené informace včetně receptů na vhodná jídla.

Pro pochopení příčiny nadváhy, vám nabízím osobní konzultaci. Na takovou jednoznačnou záležitost by mělo stačit jedno sezení.

20% příčiny nadváhy je na talíři, 80% v hlavě.

Pro mě jsou půsty prostředkem ke zjemnění vnímání a přiblížení se sobě. Obnovuji jimi spojení se svou intuicí. A ano, hubnu při nich a pak se opět vracím na svou váhu. Vím, co udělat, aby se jo-jo efekt nedostavil.

Možná vás půst láká, ale přesto se ho obáváte. Kladete si otázky, co vám vlastně přinese. Ráda bych vás inspirovala a podpořila. Napsala jsem e-book Blahodárný půst a jeho 9 zázračných účinků

Věra Váchová Stádníková
Jsem průvodkyně k radosti duše a zdraví těla. Miluju jógu, zdravě chutné jídlo, meditaci a půst. Učím lidi, jak skrze tyto věci jít k sebepoznání, vytvářet harmonii a žít šťastnější život. Více o mně si přečtěte zde >> Jsem autorkou e-booku Blahodárný půst a jeho 9 zázračných účinků, který si můžete stáhnout tady >>
Komentáře