Věra Váchová (dříve Stádníková)

TVOŘÍME ZDRAVÍ


Gándhí mě nakopl a já začala s úsměvem

Na střední škole mě zasáhlo moudro, které kdysi řekl Mahátma Gándhí: „Staňme se změnou, kterou postrádáme ve světě.“ Častokrát jsem na to myslela a chtěla měnit svět, ale ještě ne sebe :-)

Jak se takové změny stanou?

Jednou jsem na józe vyprávěla v relaxaci o tom, že mnoho lidí si stěžuje na ostatní. Říkají, že se jiní lidé mračí, jsou zlí, sobečtí, tváří se kysele, nepříjemně. Cestovala jsem po mnoha zemích světa, kde jsem zažila obvykle velmi přístupné a usměvavé lidi.

Mrzelo mě, že to v Česku taky není a chtěla jsem, aby se na mě lidé usmívali a byli přívětiví. Trvalo mi to nějaký čas a pak mi to došlo. Vzpomněla jsem si na Gándhího. Začni se usmívat ty na ně. Dělej sama, co chceš od nich.

Nebylo příjemné začít a rozhodně jsem s tím otálela. Jednodušší bylo poukazovat na to, co dělají „oni“ špatně. Pak jsem si vzpomněla na olíbávání a objímání, když jsem lítala na služební cesty do Francie, Španělska nebo Portugalska. Na přivítání, které svou vřelostí hned od začátku nastolilo přátelské jednání a pocit blízkosti.

Začala jsem se usmívat nejen v zahraničí, ale i doma na náhodné lidi na ulici, v obchodě, při jakémkoli jednání. Ze začátku jsem na to často zapomínala a myslím, že můj výraz tváře byl strojený a trochu nepřirozený. Ale postupem času a hlavně povzbuzením z reakcí lidí se měnil do vlídného a laskavého úsměvu.

Funguje to!

Byla jsem překvapená, jak jednoduché to bylo. Když jsem se usmívala já, usmívali se na mě lidé zpátky. Stala jsem se změnou, kterou jsem postrádala venku.

P1060942

Společně se sochou Mahátmy Gándhího v Port Blairu na Andamanských ostrovech v únoru 2015. Gándhí byl v Port Blairu vězněn za své politické aktivity.

Gándhí mě inspiroval svou nezměrnou duchovní silou. Prosazoval filosofii aktivního, ale nenásilného odporu proti nadvládě Velké Británie v Indii a povedla se mu světově unikátní věc. Dovedl Indii k vyhlášení nezávislosti na Velké Británii, velkou měrou také za přispění svých půstů, a to bez války!

Někdo půsty mění dějiny světa, někdo sebe :-)

Pro inspiraci, co dalšího skvělého můžete očekávat, když se sami k půstu odhodláte, jsem napsala e-book zdrarma Blahodárný půst a jeho 9 zázračných účinků. Najdete v něm 9 věcí, které se díky půstu zlepšily v mém životě a mohou se zlepšit i vám.

Před léty, kdy jsem si začala uvědomovat, že chci svůj život změnit, došlo mi, že na prvním místě musím měnit samu sebe. Ve svém životě jsem změnila už mnohé a cesta stále pokračuje.

Nedávno jsem se setkala se spolužákem z vysoké školy, asi po 5 letech jsme se potkali a několik hodin si povídali u čaje. Když jsme se loučili, řekla jsem: „Ty jsi se tak změnil.“ A on odpověděl: „Ne, to ty ses změnila. Jsi mnohem klidnější než dřív.„

Přeji nám, abychom měli odvahu stát se změnou, kterou postrádáme ve svém životě.

 

Věra Váchová Stádníková
Jsem průvodkyně k radosti duše a zdraví těla. Miluju jógu, zdravě chutné jídlo, meditaci a půst. Učím lidi, jak skrze tyto věci jít k sebepoznání, vytvářet harmonii a žít šťastnější život. Více o mně si přečtěte zde >> Jsem autorkou e-booku Blahodárný půst a jeho 9 zázračných účinků, který si můžete stáhnout tady >>
Komentáře