Věra Váchová (dříve Stádníková)

TVOŘÍME ZDRAVÍ


Ajurvéda – medicína zdraví a dlouhověkosti

Zní vám slovo Ajurvéda cize? Měla jsem pocit, že se o Ajurvédě už mluví na každém rohu, ale pak znovu potkávám lidi, kteří o ní vědí jen málo a nebo vůbec.

Jako jogínka k ní mám blízko.

Co jiného by mělo být v životě přirozenějšího než život sám. Ve všech svých proměnách a souvislostech. Člověk jako součást přírody a příroda jako součást celku.

Je-li lidské tělo stvořeno přírodou, ona sama jej léčí.

Kdysi v dávných dobách, tisíce let nazpět, lidé začali upadat do vnímání času jako minulosti a budoucnosti. Přestali žít v bezprostředním okamžiku tady a teď. Vypadli z božského proudu života a tím si začali tvořit komplikace. Narušili samoozdravnou schopnost těla a objevily se úrazy a nemoci. Od významu „nemít nad sebou moc“. Nemáme nad sebou moc, když nejsme přítomni ve svém těle – nežijeme v přítomném okamžiku.

Mudrci viděli, co se děje a tak se sešli v Himalájích, radili se a rozhodli požádat boha Indru o pomoc. A tak moudrý bůh Indra předal nejsilnějšímu mudrci medicínu zdraví a dlouhověkosti.

1-P1060810

S ajurvédským lékařem na jihu Indie v Tirruvannamalai 2015

 

Ajurvéda říká, že prevence je důležitější než léčba a pokud už léčbu potřebujeme, měla by být taková, aby léčila nemoc bez vedlejších účinků.

V souvislosti s výše uvedeným si kladu otázku, jak je možné, že Ajurvéda léčí rakovinu bez operací, chemoterapie, ozařování a dalších věcí, které možná zničí nemoc, ale člověka s ní.

Jak je možné, že Ajurvéda umí vyléčit u nás na západě tzv. neléčitelné nemoci?

Můj bývalý přítel měl kdysi problémy s játry a naši lékaři mu tvrdili, že už do konce života bude jíst léky (které měly vedlejší účinky) a musí žít s určitými omezeními.

Po konzultaci s ajurvédským lékařem v Indii a postupné ajurvédské léčbě bylinami si tuto nemoc a i další potíže, např. s koleny, vyléčil. Když byl potom na vyšetření u nás v nemocnici, doktorka marně hledala nálezy na játrech. S úsměvem jí řekl, že nemoc už nemá, že mu ji vyléčili v Indii.

Paní doktorka byla zděšená a přesto, že držela výsledky v ruce, tvrdila, že to není možné, protože je to nevyléčitelné ….

2-Recepty na palmových listech-001

Několik set let staré recepty na palmových listech, které dostali rodiče pana dokrora od velkého světce Ramany Mahariši. Pojednávají o různých bylinách a o jejich působení na lidské zdraví.

 

Sama díky svému způsobu života roky neužívám žádné léky a těším se dobré fyzické kondici. Přijde mi, že je to levnější než pozdě bycha honit a nemyslím levnější jen penězi. A abyste si nemysleli, pár vrozených nemocí jsem měla a také sklony k depresi, ale způsobem života, který vedu, tím prostě proplouvám.

Velice mi k mé přirozenosti pomohly půsty. Jakoby mě výhybkou hodily na novou kolej. Samovolně jsem např. začala pít vlažnou vodu, přestala jíst mléčné výrobky, které nepříjemně zahleňují. Dnes používám už jen máslo a ghí – tedy přepuštěné máslo. O svých zážitcích z půstů jsem napsala e-book Blahodárný půst je jeho 9 zázračných účinků, který si stáhnete zdarma tady >>>

Ajurvéda dává smysl.

Vlastně jsem stylem „ajurvédského“ života žila předtím, než jsem se s Ajurvédou setkala. Myslím tím dostatek pohybu, zdravé jídlo, rozjímání v posteli po probuzení jako meditaci, léčení bylinami.

Co to tedy Ajurvéda je?

Medicína dlouhověkosti. Systém tisíce let prověřený životem v souladu s individualitou člověka a přírodou. Patří sem jídlo, pohyb, odpočinek a spánek, detoxikace, vztahy, prostředí, ve kterém žijeme. To vše je potřeba uspořádat do harmonie s konstitucí jednotlivce a klimatickými podmínkami.

physiotherapy-567021_1280

Z lásky pro Ajurvédu, jsem si udělala kurz ajurvédských procedur.

Ajurvéda je tedy to, co teoreticky už hodně lidí ví, ale málokdo to dělá. Většinou se na přírodu obracíme, až když máme nějakou bolest nebo nemoc. Znamená to, že jsme překročili své možnosti a tak se snažíme dostat se opět do rovnováhy.

V jídle Ajurvéda nabízí mnoho receptů, které se dají poevropštit a aklimatizovat.

Zároveň je to skvělá příležitost zařadit do jídelníčku luštěniny, které tady pořád neumíme připravovat a tak nám moc nechutnají. Nějaká čočka na kyselo se rychle přejí, a když ji vyměníme za jinou luštěninu, akorát si zkazíme chuť.

Ráda vám své zkušenosti s Ajurvédou předám, tak abyste se naučili prvky Ajurvédy využívat ve svém životě. Sledujte můj Facebook, občasně pořádám akce s Ajurvédou. Na podzim 2016 jsem pořádala Ajurvédský Jóga brunch s jógou a ajurvédským menu a na jaře 2019 Jógový víkend s ajurvédským životním stylem.

Věra Váchová Stádníková
Jsem průvodkyně k radosti duše a zdraví těla. Miluju jógu, zdravě chutné jídlo, meditaci a půst. Učím lidi, jak skrze tyto věci jít k sebepoznání, vytvářet harmonii a žít šťastnější život. Více o mně si přečtěte zde >> Jsem autorkou e-booku Blahodárný půst a jeho 9 zázračných účinků, který si můžete stáhnout tady >>
Komentáře