Věra Váchová (dříve Stádníková)

TVOŘÍME ZDRAVÍ


4 rozdíly mezi půstem a hladovkou

Tak si představ Simono, že jsem o víkendu držela půst. Řekla jsem si, že to zkusím a nebudu jíst! Vypráví kolegyni v kanceláři Kristýna.

V sobotu jsme byli s Luďkem na narozeninách u rodičů. Byla kachna s knedlíkem a se zelím, no jak to jen skvěle tchýně umí. Ke kávičce štrůdlíček. K večeru dort, obložené mísy, chlebíčky, vínko, nějaký panáčky, brambůrky. Znáš to.

kachna pust vera stadnikova

Byli tam oba Luďkovi bráchové s rodinama, tak se to rozjelo. Když jsme v noci odjížděli, byla jsem připitá a přežraná k prasknutí. Říkala jsem si, že se mi půst hodí. Po tomhle nášupu, bych měla vydržet nejmíň týden.

V neděli ráno mi nebylo nejlíp, ale vstala jsem a místo snídaně si dala jen kafe a vodu. Pak normálka prádlo do pračky, vaření oběda pro Luďka a kluky. Oni se mi posmívali, že prej už hubnu a do večera ze mne nic nezbude.

No nebudu to natahovat. Celý den se tak příšerně vlek, jak nebyl rozdělenej jídlem. Když kluci jedli oběd, měla jsem už tak děsivej hlad, že jsem pořád koukala na hodiny, jak dlouho to ještě vydržím. Odpoledne mě začala bolet hlava. A večer mi tak kručelo v břiše, že jsem to nevydržela, otevřela ledničku a stláskala kde co. No a pak mi bylo ještě hůř.

Bylo to strašný! Tendleten půst už držet nebudu.

Myslíte, že Kristýna držela půst?

Rozdíl první:

Půst – DŮVOD PRO DUŠI. Chcete se oprostit, vypnout tělo, zaměřit na vnímání myšlenek a kultivovat je sebeovládáním. To že máte ze začátku hlad, vnímáte jako očekávaný průvodní jev. První meta k překonání. Možná shodíte i pár kilo, ale to bude jen příjemný vedlejší bonus. Jste vyklidnění a zesílili jste vůli.

Hladovka – DŮVOD PRO TĚLO. Chcete zhubnout a tak přestanete jíst. Hubnete nějakou dobu, jenže pak přijde předěl, kdy zase jíst začnete. A protože jste vyhladovělí a po jídle dychtiví, jíte hodně. Docela brzo máte kila zpátky, ne-li navíc. Tomu se říká jo-jo efekt. Jste vystrestlí víc než předtím.

Jedna otylejší paní se dozvěděla, že jsem právě skončila půst a plna očekávání se mě zeptala: „Kolik jste zhubla?“ Pak si mě teprve prohlédla a nevěřícně dodala: „A proč jste hubla?“

Sebepoznání je cesta

Druhý rozdíl:

Půst – LÉČÍTE SE KOMPLEXNĚ. Využijete zpomalení mysli při půstu k ponoření se do psychiky. Uvědomíte si a postupně změníte myšlenky, které vám škodí. Píšu o tom ve svém e-booku. Léčíte způsob myšlení, tím léčíte i nemoci, tělo, vztahy a vůbec svůj život.

Hladovka – LÉČÍTE NEMOC. Vyhladovět např. rakovinu a zbavit se jí, se podařilo mnoha lidem. Když přestanete jíst při chřipce, uspíšíte vyzdravění. Tělo se při hladovění soustředí na vypořádání s virem a ne na nálož jídla v žaludku. Ale když potom ve svém životě něco nezměníte, nemoc se vrátí. Vilma Partyková napsala o léčebném hladovění skvělou knihu.

Třetí rozdíl:

Půst – VYVOLAT POCIT BLAHA. Je to jako když se vám nechce na jógu, jít si zaběhat nebo se osprchovat studenou vodou. ALE když se překonáte a uděláte to, ta odměna! Cítíte se skvěle, uvolněně a nabiti energií. Půst přináší znovuzrození.

Hladovka – ZAHNÁNÍ POCITU VINY. Kamarádka mi kdysi vyprávěla, že její muž drží půst každé pondělí. Řekla jsem, že je to úžasné a zeptala se, co ho vede k tak skvělému počínání. A ona odpověděla, že se o víkendu přežírá, a že aby netloustnul, tak v pondělí nežere …

PŮST versus HLADOVKA

Rozdíl čtvrtý:

Půst – DOSÁHNOUT NĚČEHO V SOBĚ. Vytvoříte si prostor a čas být sám/a v klidu, k vhodnému cvičení, čtení knih, procházkám v přírodě, atd. Soustředíte se na vnímání myšlenek a těla. Jejich propojení a své reakce na ně. Získáte nadhled a vnitřní sílu, které vám pomohou dosáhnout cíle, který si pro sebe zadáte.

Hladovka – DOSÁHNOUT NĚČEHO VE VNĚJŠÍM SVĚTĚ. Hladovění k donucení politiků k čemusi …

Rozepsala jsem 4 rozdíly, ale řekla bych, že je jediný. Je to jako rozdíl v tom, jestli cvičíte, abyste měli vyrýsovanou postavu a na někoho zamachrovali nebo proto, aby vás cvičení bavilo a měli jste ze sebe dobrý pocit. Ono jedno nemusí vylučovat druhé, akorát je potřeba být si toho vědom.

U hladovky je důvodem něco mimo vás. Něco vás nutí.

Průběh vnímáte nepříjemně, protože HLADOVÍTE. Už to slovo ve mně vyvolává osypky… Když ze dne na den přestanete jíst a nejste na to psychicky připraveni, můžete si dost ublížit.

Důvodem u půstu je vnitřní pohnutí. Je to projev vaší vůle. O tom si přečtěte v mém článku Půstem na pravou stranu.

Cítíte rozdíl v tom, když řeknu – něco vás nutí nebo že něco chcete? Tomu co vás nutí se vzpíráte. Tomu co chcete, jdete naproti.

Půstem můžete hodně získat. Využijte jeho potenciál.

Věra Váchová Stádníková
Jsem průvodkyně k radosti duše a zdraví těla. Miluju jógu, zdravě chutné jídlo, meditaci a půst. Učím lidi, jak skrze tyto věci jít k sebepoznání, vytvářet harmonii a žít šťastnější život. Více o mně si přečtěte zde >> Jsem autorkou e-booku Blahodárný půst a jeho 9 zázračných účinků, který si můžete stáhnout tady >>
Komentáře